Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
baner logo

Jak co roku w czerwcową niedzielę zjechało się wielu gości do Skansenu Państwa Golinowskich w Nadolicach Wielkich, aby zakosztować truskawkowych przysmaków, ale nie tylko – także aby wspólnie pobiesiadować, pośpiewać, porozmawiać , razem spędzić czas.


Aby dobrze się działo i smakowało przygotowania rozpoczęły się dnia wcześniejszego. Osiem wesołych dzieweczek przyśpiewując sobie

 

Lep się lep pierożku nie rozklejaj się

Jutro jest zabawa każdy o tym wie

lepiło 1000 pierogów, zagniatało ciasto na rogaliki i inne łakocie.

W niedzielę 17czerwca, w samo południe zaciągając truskawkową flagę na maszt rozpoczęto kolejne Inspiracje Truskawkowe. A w tym roku wiele się działo: były występy 3 zespołów: Wrocławskich Amazonki , „Na żywioł” i kapela Gieni Dudki, odbywały się warsztaty artystyczne , na których można było wypróbować swoich manualnych zdolności lepiąc z gliny truskawki i inne twory , tworząc cuda z siana czy wystukując to i owo w kuźni.

zdj1

zdj 2

zdj 3

Oprócz tego ujawniło się wiele talentów śpiewackich: Pan Franciszek Tomera zachwycił pięknym walcem „Nad Pięknym Modrym Dunajem”, odśpiewał „Blusa Truskawkowego” autorstwa Pana Jana Golinowskiego, seniora. Pani Janina zabawiła radosnymi przyśpiewkami ludowymi. Natomiast Pan Andrzej Turkiewicz, dyrektor Domu Kultury „Agora” poprowadzi w pląs wielu gości i śpiewająco podziękował Pani Genowefie za dar serca i gościnności.

zdj 4

zdj 5

zdj 6

Radości co nie mała przyniosły konkurencje: nie jeden uczestnik mógł sprawdzić swą moc bicepsów przy przeciąganiu liny, mężczyźni odkrywali swój hart ducha w piłowaniu drzewa, kreatywność i twórczość grupową dało budowanie balonowych truskawek, a truskawkowi łakomczuchy mogli najeść się truskawek z wielką wytrwałością.

zdj 7

Punktem kulminacyjnym Inspiracji było przedstawienie ”Przy studni”, którego bohaterem była pompa, nowy eksponat muzealny Skansenu. Pompa – częsta wybawczyni wiejskich podwórek , przy której się wiele działo, niejedno plotkowało, która dziś już zapomniana skrywa w sobie wiele dawnych tajemnic.

zdj 8

 

W trakcie święta zostało ogłoszony konkurs na najpiękniejszą truskawkę z gliny i siana. Było ich wiele, komisja musiała być sprawiedliwy w swych wyborach, publiczność pomogła i jednogłośnie wygrała sianowa truskawka.

 

Wszystko zakończyło się tańcami na polance i przy iskierce z gasnącego ogniska.

 

Kolejne Truskawkowe Inspiracje już za rok, ale w ciągu roku w Skansenie również się wiele dzieje, drzwi są otwarte dla każdego. Może warto byś tam zaglądnął?