Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
baner logo

Milicz 1

W piątek 19.06.2020 r. w Centrum Edukacji Ekologicznej w Miliczu odbyła się konferencja pod hasłem „Rozwój lokalny kierowany przez społeczność lokalną“ w nowej perspektywie finansowej 2021-2027. Na zaproszenie burmistrza Milicza i Starosty Powiatu Milickiego w konferencji udział wzięli przedstawiciele samorządów z Dolnego Śląska, radni Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz przedstawiciele lokalnych grup działania.

Niestety na spotkaniu nie był obecny Marszałek Cezary Przybylski. Dolnośląską Sieć Partnerstw LGD reprezentowała prezes Agnieszka Kasina oraz online wiceprezes Dorota Goetz oraz Bożena Pełdiak.

W dyskusji stanowisko eksperckie zajęli:

  •  Ireneusz Ratuszniak - ekspert i praktyk w zakresie rozwoju regionalnego, Prezes Zarządu „EffiCon sp. z o.o. we Wrocławiu, współautor m.in.: RPO WD na lata 2007–2013, Strategii ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej i Wrocławskiego Obszaru Funkcjonalnego - omawiając „Rozwój terytorialny w polityce spójności UE w kończącej się i przyszłej perspektywie finansowej”;
  •  prof. dr hab. Aldona Wiktorska – Święcka - MBA, Uniwersytet Wrocławski, członkini zarządu Urban Experts Research Alliance, ekspert Komisji Europejskiej ds. kluczowych programów sektorowych - z prelekcją nt. RLKS jako narzędzie rozwoju lokalnego - doświadczenia europejskie i wnioski dla Dolnego Śląska”.

Swoimi doświadczeniami w planowaniu i realizacji podejścia RLKS w województwie podlaskim (on-line) podzieliły się panie:

  •  Joanna Sokólska – Członek Zarządu Polskiej Sieci LGD, Prezes Sieci LGD woj. podlaskiego, Wiceprezes LGD Puszcza Knyszyńska;
  •  Elżbieta Filipowicz – dyrektor Departamentu Obszarów Wiejskich, Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Po tych wystąpieniach Zarząd DSP LGD przedstawił stanowisko DSP LGD ws. mechanizmu RLKS w nowej perspektywie finansowej: p. Dorota Goetz omówiła mechanizm RLKS oraz przedstawiła stanowisko Sieci czyli: włączenie mechanizmu wielofunduszowego RLKS do RPO WD 2021-2027 jako narzędzia rozwoju obszarów wiejskich i małych/średnich miast, budowania społeczeństwa obywatelskiego, partnerstwa i włączania lokalnych społeczności do współdecydowania o rozwoju obszarów oraz wypracowanie wspólnie z lokalnymi grupami obszarów wsparcia ze środków RPO WD 2021-2027. Był to również dobry moment, aby zaprosić uczestników na konferencję, którą będzie organizowała DSP LGD w ramach wniosku złożonego do KSOW.

 

Konferencja w Miliczu była dobrym momentem, aby kolejny raz głośno wybrzmiało, że doświadczenia województwa podlaskiego oraz kujawsko-pomorskiego udowadniają, że podejście RLKS to rekomendowany i sprawdzony mechanizm, narzędzie i metoda, znacznie przyczyniający się do rozwoju regionów na obszarach wiejskich i małych miasteczek, miast subregionalnych, który zupełnie nie stoi w sprzeczności z mechanizmem ZIT. Są one stosowane równolegle, obszary mogą się nakładać, być te same, wzmacniają oddziaływanie środków Unii Europejskiej w ramach Polityki Spójności. Wartością dodaną jest oddolny rozwój obszarów mających trudniejszy dostęp do rozwoju, środków i możliwości jakie daje RLKS.

 

Milicz 2     Milicz 3

 

Milicz 4      Milicz 5

 

Milicz 6      Milicz 7